District 30 Toastmasters
"Empowering Individuals through Personal and Professional Development"

Past International Speech Winners:


Year
Name
Club
Club Number

2017

Siddharth Choure

Next Step Toastmasters

675703

2016

Nancy Depcik

Windy City

5283

2015

Eric Feinendegen *

Lake County

652972

2014

Conor Cunneen

Platinum

4117

2013

Presiyan Vasilev **

Extreme

595201

2012

Barry Mixon

Talk of the Tower - Chicago

6356

2011

Dwayne Jackson

Bold Literary Talkers

708973

2010

Conor Cunneen

Naperville

2051

2009

Gregg Thompson

AT&T Chicagoland

1526

2008

Keith Washington

Michigan Avenue

5752

2007

Pam Gitta

Crystal Clear

909922

2006

Edward Hearn **

Bold Literary Talkers

708973

2005

Kenneth Mitchell

Chicago

3559

2004

Nashunda Harper

Allstate Speakeazies

3855

2003

Nicole Cabell-Pope

Talk of the Town

3731

2002

Anthony Powell

Woodridge

983

2001

Cheryl Dahl-Kearney

Hoffman Estates

3634

2000

Jill Morgenthaler

Argonne

128

1999

Robert Lee

Northside

5988

1998

R. Sporty King *

Woodridge

983

1997

Richard Dzwonkiewicz

2759

Great Lakes

1996

R. Sporty King

Woodridge

983

1995

Kenneth Atwater

Allied Van Lines

7874

1994

Paul Denney *

Evanston

5457

1993

Dawn Crumpler

Diplomatics

4378

1992

Russ Schlosser

Figures of Speech

2724

1991

Julie Gordon

Figures of Speech

1856

1990

Linda Braggs *

Johnson Products

2766

1989

Madhavean Veeravalli

Park Forest

1717

1988

Joe O'Rourke *

AFBF

4347

1987

Joe O'Rourke

AFBF

4347

1986

Kenneth Westlake

EPA

4501

1985

Allan Meyer

Windjammers East

2530

1984

Jay Morris

Allstate Speakeazies

3855

1983

Manny Hermano *

Speakers' Forum

371

1982
Carl Huffman

Northwest Suburban

2860

1981

Carl Huffman

Northwest Suburban

2860

1980

1979

Lou Kiriazis *

Sears Silvertones

3559

1978

Lou Kiriazis

Sears Silvertones

3559

1977

Joe Eden

Naperville

2051

1976

Stan Kancewick

Roseland

432

1975

Dominic Martia

Park Forest

1717

1974

Barney Kingston

Speakers' Forum

371

1973

Larry Wray

Arlington Heights

1087

1972

Larry Schwager

Oak Park

614

1971

Matt Kennedy

Roseland

432

1970

Ruffin LaBrane

Baxter

2447

1969

Matt Kennedy

Roseland

432

1968

Ray Wood

United Airlines

1513

1967

Barney Kingston

Speakers' Forum

371

1966
Bob Leslie

Mt. Prospect

1500

1965

Dan Kelley *

Park Ridge

381

1964

Ken Schmitt

Auburn/Highlands

947

* = WCPS Finalist
** = WCPS Winner
The information on this website is for the sole use of Toastmaster members, for Toastmasters business ONLY. It is not to be used for solicitation and distribution of non-Toastmaster material or information. All right reserved. Toastmasters International, the Toastmasters International logo and all other Toastmasters  International trademark and copyrights are the sole property of Toastmasters International and may be used only by permissions
Copyright © 2018 District 30 Toastmasters